Günsen & Kul Avukatlık Bürosu. 0544 462 56 42 Whatsapp danışma hattı / İzmir Telefon: 0 232 462 56 42

Tüketici Yasasında Önemli Değişiklik

Tüketici Yasasında Önemli Değişiklik

TBMM Genel Kurulunda 07.12.2017 tarihinde  kabul edilen torba yasa teklifine kadar İl Tüketici Hakem Heyetleri 3.610 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinin parasal sınırları 2.400 TL' altındaki meblağlardaki uyuşmazlıkları inceleme yetkisine sahipti.Torba yasa teklifinin kabulü ve onayı ile bu sınır 6.000-TL'ye yükseltildi.

Bu durumda artık tüketici 6.000-TL'ye kadar olan uyuşmazlıklar için heyete başvurma hakkına sahip oldu. Parasal sınırın yükseltilmesi ile tüketici; bilgisayar , telefon, tablet gibi pahalı teknolojik mallar ile ilgili sorunlar için heyete başvurabilecek ve daha çabuk şekilde sonuç alabilecektir.

Ancak düzenlemenin tüketici aleyhine olan bir tarafı da vardır. Yapılan değişiklik ile telefon, elektrik, su şirketleri ve bankalar, 6 bin liranın altındaki alacakları için yargı kararı almaya gerek duymadan icra yoluna başvurabilecektir. Bu durumda tüketici yasal süre içinde itiraz etmez yada itiraz etmeyi ihmal ederse alacak kesinleşecek akabinde masraf , vekalet ücreti vs. giderler eklenerek asıl alacak çok daha yüksek şekilde tüketiciden tahsil edilecektir.