Günsen & Kul Avukatlık Bürosu. 0544 462 56 42 Whatsapp danışma hattı / İzmir Telefon: 0 232 462 56 42

Çalışma Alanları - GÜNSEN & KUL AVUKAT OFİSİ

izmir avukat bürosu - çalışma alanlarımız

Sağlık Hukuku ve Malpraktis

Günsen&Kul Avukatlık Bürosu olarak öncelikle altını çizmet isteriz ki kurucu ortakların eşleri de sağlık çalışanıdır. Tüm sağlık çalışanlarının ne kadar özveri ile çalıştıklarını bilmekteyiz. Bu bağlamda bizler ofis olarak doktorlara ve sağlık çalışanları aleyhine malpraktis davalarını almamaktayız. Daha açık bir anlatımla sadece ve sadece doktor/sağlık çalışanlarının avukatlığını yürütmekteyiz. Doktor veya sağlık çalışanan karşı dava açmak isteyen hasta/hasta yakınlarına hizmet vermemekteyiz.


Sağlık çalışanlarına karşı şiddet her geçen gün artmaktadır.


Şiddet ile ilgili kanun maddeleri aşağıda düzenlenmiştir:


***TCK md. 106 gereği tehdit halinde suçluya 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

***TCK md. 125 gereği kamu görevlisine hakaret halinde suçluya 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası verilir.

***TCK md. 152 gereğince kamu malına zarar verme halinde suçluya 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilir.

***TCK md. 86 gereğince kamu görevlisini yaralama halinde suçluya 6 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası verilir. (Basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek durumlarda)

Şiddet olayı sonrası ilgili kişinin mutlaka şikayetçi olması gerekmektedir. İlgili yerdeki cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmalıdır. Yaşanan olaylar sonrası suçluya karşı manevi tazminat davası açılmalıdır. Cezaların yetersizliği veya ertelenmesi hali düşünüldüğünde suçlunun tazminat ödemesi daha caydırıcı bir yaptırım olacaktır.

Örneklemek gerekirse bir doktora hakaret eden kişi 1 yıl hapis cezası almakta ve bu cezası önceden sabıkası yoksa genelde ertelenmektedir. Suçu işleyen kişi bu halde hiçbir yaptırımla karşılaşmamakta, tabiri caizse yaptığı yanına kar kalmaktadır. Böyle bir durumda mağdur doktor bu kişiye karşı mutlaka manevi tazminat davası açmalıdır.

Açılacak manevi tazminat davasında 5.000-TL veya 10.000-TL gibi (suçlunun gelirine göre) çok büyük olmayan tazminatlar kazanılsa dahi bu tazminatlar icra yoluyla tahsil edilmekte ve suçlunun işlediği fiil sonrası cebinden para çıkması güçlü bir yaptırım olmaktadır. 

Tüm bu aşamalarda doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza hukuki danışma ve destek sunmaktayız.